Jak dobrać roletę do okien nietypowych?

rolety

Projekty architektoniczne budynków zakładają często wykorzystanie okien o nietypowych rozmiarach i kształtach. Zwykle są to przeszklenia o dużej powierzchni, a także okna okrągłe, łukowate albo skośne. Choć mogą korzystnie wpłynąć na wygląd całego obiektu, to jednocześnie są dość kłopotliwe, jeżeli chodzi o zastosowanie standardowych przesłon okiennych, które są tworzone z myślą o regularnych prostokątach. Są jednak sposoby na to, by uzyskać oczekiwany rezultat przy użyciu rozwiązań stworzonych specjalnie w tym celu. W przypadku osłon umieszczanych od strony elewacji sprawdzają się zarówno systemy rolet nadstawnych, jak i rolet zewnętrznych, a w pomieszczeniach rolet materiałowych oraz plis. Przekonajmy się, na czym polega ich specyfika.

Rolety zewnętrzne do okien nietypowych

Rolety zewnętrzne do okien nietypowych to zarówno modele, które mogą sobie poradzić z modnymi przeszkleniami o dużych powierzchniach, co jest możliwe przy użyciu odpowiednio powiększonych kaset albo podziale okna na mniejsze strefy obsługiwane przez większą liczbę oddzielnych mechanizmów, jak i oknach skośnych. W tym przypadku stosowane są rolety ukośne, w których lamelki są ustawione pod kątem i prostopadle do górnej części ościeżnicy i ramy. W ten sam sposób ustawiony jest również wałek służący do ich zwijania. Inaczej niż przy roletach klasycznych łączenia lamelek wypadają więc wzdłuż boków oraz dolnej krawędzi okna. Rolety tego typu z kasetą montowaną na dole mogą być zakładane także na oknach łukowych. Rozwiązanie takiego rodzaju sprawdza się nie tylko w przypadku rolet natynkowych, lecz także nadstawnych.

Rolety wewnętrzne do okien skośnych

W oknach skośnych można zastosować trzy rozwiązania. W grę wchodzą specjalne rolety z ramą mającą kształt trapezu lub trójkąta, co wymaga jednak odpowiedniego systemu naciągu tkaniny, która musi być z dużą precyzją nawijana na wałek. Dostępne są plisy, które sprawdzają się zarówno na ramach trójkątnych, jak i trapezowych. Istnieje także możliwość zastosowania rolet rzymskich lub klasycznych rolet tkaninowych mocowanych na ścianie ponad oknem, o ile znajduje się tam wystarczająca ilość miejsca.

Autor: Sylwia

Galeria

Jak dobrać roletę do okien nietypowych?

Komentarze

Imię/nazwisko/pseudonim

Adres e-mail

Wiadomość