Jak konserwować żaluzje drewniane?

zaluzje drewnianePrzesłony okienne pomagają w regulowaniu ilości światła, jaka dociera do wnętrza pomieszczeń, a także pozwalają na zachowanie prywatności. Co ważne, są również istotnym elementem aranżacji, wpływając na to, jak wygląda pomieszczenie. Jednymi z popularniejszych i stylowych dekoracji okiennych umożliwiających jednocześnie na dopasowywanie doświetlania do potrzeb są żaluzje drewniane. Dla uzyskania oczekiwanego efektu wizualnego konieczny będzie nie tylko ich właściwy dobór pod względem koloru czy szerokości lamelek, ale też utrzymanie w odpowiednim stanie. Przekonajmy się, jak można je prawidłowo konserwować.

Jak czyścić żaluzje drewniane?

Jednym z większych problemów związanych z żaluzjami jest zbierający się na powierzchni lamelek kurz. Można sobie jednak z nim stosunkowo łatwo poradzić, korzystając z klasycznej elastycznej szczotki do czyszczenia wąskich przestrzeni albo odkurzacza. Jeśli dysponujemy szczotką, najlepszy efekt da przeciągnięcie nią między poszczególnymi lamelkami, co będzie jednak dość pracochłonne. Używając odkurzacza najlepiej ustawić żaluzję w pozycji „zamknięte” i skorzystać z typowej ssawki do kurzu, a następnie przekręcić je w przeciwległe położenie oraz powtórzyć zabieg. Ponieważ w ten sposób nieco kurzu może pozostać na krawędziach, dobrym pomysłem będzie jeszcze odkurzenie brzegów żaluzji znajdujących się w pozycji „otwarte”. Warto też pamiętać, o zajęciu się drążkami służącymi do regulacji żaluzji, które można przetrzeć wilgotną szmatką. Sznurki, które utrzymują i ustawiają lamelki w odpowiednich położeniach, można wytrzeć gąbką nasączoną rozpuszczonym w wodzie proszkiem do prania.

Jak zadbać o atrakcyjny wygląd żaluzji drewnianych?

Lamelki wykonane z drewna zyskają atrakcyjny wygląd, jeżeli użyjemy środka do pielęgnacji i nabłyszczania mebli. Są one dostępne w postaci mleczek, ale także nawilżonych chusteczek. Najlepszym rozwiązaniem będzie tu powtórzenie tej samej operacji, jaką stosuje się przy odkurzaniu żaluzji, tj. przetarcie lamelek ustawionych w różnych pozycjach. Zyskają one odpowiedni połysk i będą mniej przyciągać kurz.

Autor: Sylwia

Galeria

Jak konserwować żaluzje drewniane?

Komentarze

Imię/nazwisko/pseudonim

Adres e-mail

Wiadomość