Jaką wybrać odpowiednią bramę do garażu?

brama garażowaUżywasz bramy garażowej częściej, niż drzwi wejściowych? Jeśli tak, to zapewne poruszasz się samochodem każdego dnia. Skoro wrota garażowe to istotny element budynku, powinny zostać dobrane w taki sposób, aby ułatwiały ci codzienne funkcjonowanie. Najważniejszymi kryteriami wyboru jest sposób otwierania bramy, jej wielkość oraz właściwości antywłamaniowe i termoizolacyjne. Odpowiednio dopasowany model nie tylko będzie służył ci przez lata, ale także wzbogaci estetykę twojego domu. Szukasz bramy do garażu? Oto wpis dla Ciebie.

Typy bram garażowych

Bramy garażowe dzielą się m.in. ze względu na sposób otwierania lub sterowania. Najwygodniej obsługuje się bramy automatyczne, gdyż można je otworzyć i zamknąć przy pomocy pilota lub aplikacji w telefonie. Tę funkcję docenisz zwłaszcza zimą czy podczas złych warunków pogodowych, gdyż będziesz mógł dostać się do domu bez konieczności opuszczania pojazdu. Ręczny sposób sterowania jest natomiast bardzo przydatny, kiedy zapomnisz pilota lub rozładuje ci się telefon. Nawet jeśli elektronika zawiedzie, wciąż będziesz mógł zaparkować w garażu.
Jeśli chodzi o sposób otwierania bram garażowych, to modelami najczęściej wybieranymi do domów są bramy segmentowe (panelowe). Pierwszy wariant składa się kilku stalowych profili wypełnionych warstwą izolacyjną i zabezpieczonych uszczelkami. Panele poruszają się na rolkach po prowadnicach. W zależności od przestrzeni wewnątrz garażu płaszcz bramy może chować się pod sufitem (brama segmentowa górna) lub na ścianie (brama segmentowa boczna). Oprócz wymienionych powyżej można wymienić również bramy rolowane oraz rozwierane.

Funkcje bramy garażowej

Oprócz sposobu otwierania wrót garażowych niezwykle istotny jest również aspekt bezpieczeństwa. Chodzi tu przede wszystkim o kwestie antywłamaniowe, gdyż brama do garażu stanowi wejście, przez które potencjalny złodziej może przedostać się do wnętrza domu. Najlepiej sprawdzą się więc modele z dodatkowymi zabezpieczeniami, wzmacnianymi profilami, klamką obrotową z ryglem czy też hamulcem elektromagnetycznym, który uniemożliwia podważenie wrót. Ponadto brama garażowa powinna zostać wyposażona w czujniki uniemożliwiające swobodne jej opadanie, co mogłoby przez przypadek uszkodzić pojazd lub przechodzących pod nią mieszkańców i czworonogów.
Kolejną istotną kwestią jest termoizolacyjność bram garażowych. Profile powinny być wypełnione pianką poliuretanową lub wkładkami ze styropianu, co zapewni odpowiednią izolację termiczną i uchroni ocieplany garaż przed utratą temperatury. Współczynnik przenikania ciepła U w przypadku tego typu garaży nie może być wyższy, niż 1,3 W / (m²·K). Na ciepłochronność wrót wpływa również szczelne połączenie między bramą a ościeżnicą oraz poszczególnymi segmentami. 
Wybierając bramę do garażu, powinieneś wziąć pod uwagę wielkość i wysokość pomieszczenia, przestrzenne możliwości otwierania wrót, parametry ciepłochronne i dodatkowe zabezpieczenia antywłamaniowe. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się z producentem bram garażowych, a doświadczeni specjaliści zaproponują ci najlepsze rozwiązania dla twojego domu.

Autor: Sylwia

Galeria

Jaką wybrać odpowiednią bramę do garażu?

Komentarze

Imię/nazwisko/pseudonim

Adres e-mail

Wiadomość