Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze bramy garażowej?

dom z garażemWnętrze każdego garażu musi być zabezpieczone przed możliwością kradzieży stojących w nim pojazdów czy przechowywanych przedmiotów, a także chronione przed warunkami pogodowymi. Konieczne będzie więc zamontowanie bramy garażowej – segmentowej lub rolowanej w zależności od preferencji co do funkcjonalności i walorów wizualnych. Decydując się na konkretny model bramy, trzeba jednak dokładnie sprawdzić jej najważniejsze parametry. Przekonajmy się, które z nich okażą się najistotniejsze.

Wymiary bramy garażowej

Większość nowo budowanych domów jednorodzinnych z garażami wkomponowanymi w bryłę, a także garaży wolnostojących ma otwory wjazdowe dopasowane do standardowych bram oferowanych przez producentów. Przed zakupem trzeba jednak upewnić się, że wybrany model będzie odpowiadał pod względem rozmiarów otworowi wjazdowemu. Liczy się także ilość miejsca wewnątrz – w przypadku bram zwijanych ważna będzie przestrzeń nad wjazdem, a przy bramach segmentowych wysokość nadproża oraz szerokość węgiełków.

Charakterystyka skrzydła i napędu

Skrzydło bramy powinno też zabezpieczać wnętrze przed utratą ciepła i być prawidłowo uszczelnione. Warto sprawdzić jaki współczynnik izolacyjności cieplnej oferuje konkretny model. Istotna będzie izolacyjność akustyczna, zwłaszcza gdy garaż jest połączony z wnętrzem domu i znajduje się w ruchliwej okolicy. Ze względów bezpieczeństwa należy upewnić się, czy brama ma zamknięcie odporne na nieuprawnione próby jej sforsowania. Wśród ważnych cech będzie także właściwe zabezpieczenie przed opadaniem skrzydła.

Dla wygody użytkownika warto wybierać bramy, do których można zastosować napęd automatyczny, pozwalający na obsługę z wykorzystaniem pilota lub przycisku. Decydując się na takie rozwiązanie, należy upewnić się, że jest ono wyposażone w zabezpieczenie przeciwprzeciążeniowe cofające skrzydło, gdy natrafi ono na opór, a także fotokomórkę, która nie pozwoli na opuszczenie skrzydła, gdy dowolny przedmiot blokuje wjazd. Liczyć się będzie również sprawne otwieranie bramy w przypadku awarii zasilania.

Autor: Sylwia

Galeria

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze bramy garażowej?

Komentarze

Imię/nazwisko/pseudonim

Adres e-mail

Wiadomość