Wskazówki. Jak dobrać rozmiar bramy garażowej?

brama garażowaKażdy garaż powinien zostać wyposażony w odpowiednie zabezpieczenie, które ochroni przed amatorami cudzej własności oraz pomoże w utrzymaniu we wnętrzu odpowiedniej temperatury i powstrzyma nanoszone przez wiatr zanieczyszczenia. Wśród możliwych do zastosowania opcji znajdują się popularne bramy garażowe segmentowe, a także konstrukcje uchylne, rozwierane i rolowane. W każdym przypadku kluczowy będzie dobór właściwego rozmiaru oraz poprawny montaż. Przekonajmy się, jakie wymiary będą najważniejsze i zobaczmy, o czym warto pamiętać podczas przygotowań do zainstalowania bramy.

Jak mierzyć otwór pod bramę?

Pomiarów otworu pod bramę należy dokonywać po wykończeniu ścian i podłogi, tj. nałożeniu tynków i przygotowaniu wylewki. Do najważniejszych parametrów, jakie należy sprawdzić, należy szerokość i wysokość otworu. Wymiary te są wystarczające w przypadku klasycznych bram rozwieranych, jednak jeżeli planuje się montaż bramy segmentowej lub uchylnej, liczyć będzie się również odległość od końca nadproża do sufitu pomieszczenia, ponieważ to tam znajdzie się główna część stelażu. Istotne są także wymiary tzw. węgarków, czyli ścianek znajdujących się po obu stronach otworu, mierzone od krawędzi do ścian bocznych. w przypadku niektórych bram potrzebne mogą się też okazać wymiary ościeża, czyli szerokość muru.

Co sprawdzić przed montażem bramy?

Nowoczesne bramy garażowe z reguły wyposaża się w automatykę, która pozwala na otwieranie i zamykanie przy pomocy pilota. Ponieważ „sercem” systemu będzie silnik elektryczny umieszczony wewnątrz mechanizmu zakładanego w znajdującej się pod sufitem części stelażu warto upewnić się, że doprowadzono do tego miejsca przewód zasilający. Należy również sprawdzić, czy tuż przy otworze wjazdowym nie znajdują się grzejniki ani żadne elementy przeszkadzające w założeniu potrzebnych prowadnic. Przed zainstalowaniem bramy dobrze też ukończyć wszystkie prace, które mogą spowodować uszkodzenie skrzydła. Zawczasu należy też określić jakim materiałem będzie wykończona posadzka.

Autor: Sylwia

Galeria

Wskazówki. Jak dobrać rozmiar bramy garażowej?

Komentarze

Imię/nazwisko/pseudonim

Adres e-mail

Wiadomość